Rok Akademicki 2016/2017
Rok Akademicki 2016/2017
Sekcja rowerowa
Udziałem w rajdzie rowerowym organizowanym przez MOSIR Chodzież w dniu 30.04.2017 sekcja rowerowa zaczęła działalność, a którą zakończyła w dniu 24.10.2017r. Ogółem w sezonie zorganizowano 26 wyjazdów podczas których przejechano 794km.w tym 3 udziały w rajdach rowerowych organizowanych przez MOSIR Chodzież i Ch.T.Row. Trasy wiodły przez lasy, wioski, osiedla pow. chodzieskiego. Podczas przejazdów podziwiano cuda natury, pomniki przyrody, ciekawe obiekty i powstające nowe ośrodki rekreacyjne. Wyjazdom towarzyszyła miła i przyjemna atmosfera i pomimo przebytych km i zmęczenia zawsze towarzyszył uśmiech, zadowolenie i rozpierała duma ,że jednak dało się radę pokonać wyznaczoną trasę. Ze względu na warunki atmosferyczne zawiesza się działalność sekcji rowerowej do wiosny 2018 r. Będziemy we własnym zakresie szlifować formę, aby na wiosnę ruszyć w trasy na naszych "maszynach" za którymi już tęsknimy. Z koleżeńskim pozdrowieniem.
KRYSTYNA MAJEWSKA
Administrator: M. Andrzejczak 209.11.2017
Zakończenie roku akademickiego 2016/2017
Kolejne, wyjątkowe , /bo już 10-te / zakończenie roku akademickiego miało miejsce tym razem w gminie Chodzież – w świetlicy wiejskiej w Stróżewie. Po krótkim wystąpieniu kol. prezes nastąpiły podziękowania za dotychczasową współprace z nami , dla naszych nauczycieli i instruktorów.
Podziękowania dla zarządu za wieloletnią pracę złożył samorząd studencki pod kierownictwem starościny Gosi Serafin. Wspólnie oglądaliśmy prezentacje przygotowaną przez wspierającego nas kol. Leszka Spitulskiego ; co działo się w ciągu minionego roku , a działo się działo.
Po zakończeniu oficjalnej części wystąpiła Kapela Kombinatorzy z Budzynia , dając wspaniały, brawurowy koncert .Biesiadowanie i tańce trwały do późnego wieczora.
Wszystkim życzymy wspaniałych wakacji i do zobaczenia w październiku.
Zarząd UTW
Administrator: M. Andrzejczak 04.07.2017
X-Wielkopolskie Spotkania Artystyczne Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Międzychodzie
UTW w Międzychodzie po raz X było gospodarzem Wielkopolskich Spotkań Artystycznych. W sobotę (10 czerwca) w sali widowiskowej Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie odbyła się impreza, w której udział wzięły Uniwersytety Trzeciego Wieku z Chodzieży, Drezdenka ,Gniezna, Grodziska Wlpk., Leszna, Międzychodu, Piły i Złotowa .
Nasze UTW reprezentował zespól wokalny „Uniwerek „pod batutą p. Marka Frąckowiaka z programem Muzyczny Misz-Masz oraz zespół taneczny „Złote dziewczyny w rytmie zumby „z instruktorką Beatą Roguszka. Otrzymaliśmy I miejsce w kategorii interdyscyplinarnej.
W dobrym nastroju ,z dyplomem i nagrodami rzeczowymi wieczorem dotarliśmy do Chodzieży.
Jadwiga Należyty
Administrator: M. Andrzejczak 19.06.2017
Wernisaż prac malarskich studentów UTW w dniu 9 czerwca br.
W ramach obchodów X- lecia naszego UTW , w Salonie Artystycznym MDK w dniu 9 czerwca br. miała miejsce wystawa prac naszych studentów z sekcji plastycznej. Wystawę otworzyła dyrektor MDK p. Zofia Braciszewska .Obecni byli również goście- senator RP Mieczysław Augustyn, w imieniu starosty p. Gabriela Margowska -kierownik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego i jednocześnie pierwsza prezes UTW oraz p. Mirosława Kutnik- przewodnicząca Rady Miejskiej. Pani Dorota Borucka- komisarz wystawy omówiła wystawione obrazy pod względem artystycznym, wyrażając swój podziw i zachwyt dla twórców i ich dzieł/ przedstawiają one pejzaże, martwą naturę , architekturę/ Z kolei obecna prezes Jadwiga Należyty przedstawiła nam autorów zaprezentowanych prac. Autorami tymi są : Józefa Gajzler, Marianna Matusiak, Halina Krawiec i Jerzy Należyty.
Był to wyjątkowy wieczór, bardzo dużo gości, podziękowań, gratulacji..
Wieczór uświetnił koncert zespołu wokalnego UTW prowadzonego przez pana Marka Frąckowiaka oraz solistek Laury Mandelt i Katarzyny Kubińskiej ze Studia Piosenki MDK.
Bogusław Matraszek
Administrator: M. Andrzejczak 19.06.2017
UTW na Targach Przedsiębiorczości i Edukacji w dniu 3 czerwca 2017 r,
- Wizyta Partnerska z Nottuln.
W sobotę 3 czerwca br. , na placu przy pływalni „Delfin” miały miejsce kolejne, coroczne Chodzieskie Targi. Wśród b. wielu stoisk po raz pierwszy znajdowało się i nasze – UTW. Na stoisku swoje prace prezentowały sekcja plastyczna i fotograficzna. Goście , odwiedzający nasze stoisko otrzymywali okolicznościowe zakładki do książek , wykonane przez koleżanki z sekcji rękodzieła. Zachęcaliśmy również społeczność lokalną do udziału w kolejnym projekcie komputerowym.
Sobota była też pierwszym dniem wizyty licznej delegacji z Nottuln- zaprzyjaźnionego z Chodzieżą niemieckiego miasteczka. Okazją była 25-ta rocznica nawiązania partnerskich stosunków. Stoisko nasze na Targach cieszyło się dużą popularnością. Odwiedzili nas , między innymi pani burmistrz Nottuln-p. Manuela Manhke oraz duża grupa niemieckich gości z Gemeinde Nottuln w towarzystwie naszego burmistrza p.Jacka Gursza.. Trochę porozmawialiśmy. Po wizycie pozostały nam wpisy gości w naszej kronice.
W niedzielę 4 czerwca br. przed południem , przedstawiciele naszego Uniwersytetu wzięli aktywny udział w czterech panelach dyskusyjnych. Odbyły się one w SP nr 1. Następnie sekcja języka niemieckiego z nauczycielem Andrzejem Skibińskim spotkała się z kilkoma gośćmi z Nottuln /m. i. obecny był p. Dieter Klein - dziennikarz gazety Westfaliche Nachrichten/. Dyskutowano o wspólnych problemach jakim jest starzenie się społeczeństwa i relacje z młodymi. Wieczorem uroczyście żegnaliśmy niemieckich gości naszego miasta a wśród nich p.Petera Steila - długoletniego przyjaciela sekcji języka niemieckiego.
Do siebie, serdecznie żegnani, odjechali oni w poniedziałkowe przedpołudnie.
Bogusław Matraszek
Administrator: M. Andrzejczak 14.06.2017
„Jak patrzeć na dzieło sztuki”
W poniedziałek, 22.05.2017r. Wykład pt. „Jak patrzeć na dzieło sztuki” wygłosiła historyk sztuki mgr Joanna Drążkiewicz.
Wykład nie był obowiązkowy , zgromadził więc stosunkowo niewielka liczbę słuchaczy. Obecni jednak nie opuszczali sali zawiedzeni.
Na ekranie pojawiały się reprodukcje dzieł i słuchaliśmy bardzo ciekawych do nich komentarzy.
Widać było, że pani mgr jest prawdziwym w swej dziedzinie zawodowcem.
Zobaczyliśmy reprodukcje dzieł siedemnastu twórców ( w tym piętnastu malarzy) poczynając od Jana van Eycka ( XV w.) kończąc zaś na Katarzynie Kozyrze (koniec XX w.). przed oczami przewinęli się nam twórcy bardziej i mniej znani (np. Diego Velasquez, Gustaw Courbet, Edouard Manet, Jan Matejko).
W godzinnym wykładzie nie znalazło się nic co by mogło spowodować brak, czy tez tylko osłabienie zainteresowania wykładem.
Bogusław Matraszek
Administrator: M. Andrzejczak 07.06.2017
Konferencja z Rzecznikiem Praw Obywatelskich
11 słuchaczy UTW 22 maja 2017 r. wzięło udział w konferencji z udziałem dr. Adama Bodnara – Rzecznika praw Obywatelskich. Konferencja odbyła się w Pile z inicjatywy senatora Rzeczpospolitej Polskiej Mieczysława Augustyna. W panelu „Perspektywy lokalnej polityki senioralnej i partycypacji”, wystąpiła nasza prezes Jadwiga Należyty, przedstawiając osiągnięcia i plany oraz współpracę z regionalnymi samorządami.
Zdjęcia w galerii 2016/2017/ konferencja
Administrator: M. Andrzejczak 24.05.2017
„SENIORIADA”
I Europejska Konferencja Seniorów Województwa Wielkopolskiego „SENIORIADA” odbyła się w Wągrowcu w dniach 19 – 20 maja 2017r. Konferencję otwarła poseł do Parlamentu Europejskiego Krystyna Łybacka. W uznaniu zasług dla środowiska seniorów, starosta pilski Eligiusz Komorowski został uhonorowany tytułem „Samorządowiec Przyjazny Seniorom”, którą odebrał z rąk poseł do Parlamentu Europejskiego, Krystyny Łybackiej. Następnie głos zabrała dyrektor biura poseł i przedstawił inicjatywy senioralne podejmowane przez poseł do Parlamentu Europejskiego Krystynę Łybacką w latach 2014 – 2017. Po krótkim filmie pokazującym inicjatywy zabrał głos starosta wągrowiecki, dziękując pani poseł za lata pracy na rzecz środowiska senioralnego oraz za zorganizowanie tej konferencji. Wykład na temat „Unia Europejska wobec wyzwań przyszłości. Plan inwestycyjny dla Europy”, wygłosiła Bogumiła Frąckowiak kierownik Punktu Informacji Europejskiej przy Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej Europ Direckt z Poznania. Po wykładzie zabierali głos przedstawiciele różnych Organizacji Pożytku Publicznego z wielkopolski przedstawiając swoje osiągnięcia na rzecz seniorów.
W drugim dniu konferencji uczestniczyłyśmy w dwóch wykładach, pierwszy z nich pt. „Animacja osób 50 plus – nowy kierunek studiów poznańskiej AWF odpowiedzią na zmiany demograficzne”, wygłosiła dr hab. Prof. Nadzw. AWF Beata Pluta z Akademii Wychowania Fizycznego z Poznania. Drugi wykład pt. „Wybrane aspekty polityki senioralnej samorządu województwa wielkopolskiego” wygłosiła Aleksandra Kowalska, dyrektor Regionalnego Ośrodka polityki Społecznej z Poznania. Miłą niespodzianką na zakończenie konferencji było wręczenie wszystkim uczestnikom zdjęcia grupowego oraz 2 godz. wycieczki po Wągrowcu.
Zdjęcia z konferencji w galerii 2016/2017/ Senioriada
Maria Andrzejczak
Henryka Sumorek-Zalwert
administrator: M. Andrzejczak 21.05.2017
Viva Wielkopolski Senior! – wyróżnienie specjalne
W uroczystości uczestniczyła Pani Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Zygmunt Jeżewski, Członek Zarządu Powiatu w Poznaniu, Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania, Nadkomisarz Maciej Purol, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz Przemysław Trawa, Prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Tytuł „” wraz z nagrodą pieniężną otrzymali Pani Maria Serafin–Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Konina oraz Pan Bronisław Krakus, kaliski działacz sportowy i społeczny. Tytuł „Viva Wielkopolski Senior! – wyróżnienie specjalne” za wybitną działalność na rzecz osób starszych wraz z nagrodą pieniężną otrzymała Pani Anna Jakrzewska-Sawińska – Prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wolontariuszy Opieki Paliatywnej „Hospicjum Domowe”. Laureaci w otrzymali nagrody finansowe, upominki, dyplomy i wyjątkowe statuetki.
Kapituła Konkursu postanowiła przyznać wyróżnienia specjalne dla 5 osób z Wielkopolski aktywnie działających na rzecz seniorów w swoich społecznościach lokalnych:
- Małgorzata Malarek - Konin
- Eugeniusz Paterka - Września
- Jadwiga Ciesielska – Grabów nad Prosną
- Janina Paprzycka - Poznań
- Jadwiga Należyty – Chodzież
Nagrodą dla wyróżnionych były dyplomy, upominki, dwuosobowe zaproszenia do Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz zaproszenie na zorganizowaną sesję fotograficzną, połączoną ze spotkaniem integracyjnym, z której powstanie wyjątkowy album o pełnych Pasji Wielkopolskich Seniorach.
Administrator: M. Andrzejczak 06.05.2017
Wykład 8 maj 2017
Comiesięczny wykład dla słuchaczy naszego UTW wygłosił tym razem prof. nadz. dr hab. Krzysztof Kalka z PWSZ z Piły 8 maja 2017 r. Wykład zatytułowany był: „Wartość jako trwanie relacji miłości”. Relacja – więź łącząca jedna osobę z drugą - mężczyznę z kobietą, matkę z dzieckiem itd. – to jest miłość. Człowiek z natury kieruje się to takiej samej natury – czyli do drugiego człowieka. Wykładowca przedstawił nam trzy poziomy miłości.
Pierwszy – miłość, w której nie oczekujemy niczego w zamian – caritas - to np. miłość matki do dziecka.
Drugi poziom miłości to przyjaźń.
Trzeci poziom to Amor – poziom ten charakteryzuje się cierpieniem.
Najgorszą (wg pana prof.) w relacji więzi jest zazdrość. Zazdrość zabija miłość. Jestem zazdrosny, tzn. dbam tylko o własne dobro.
Powinniśmy też rozróżniać pojęcia: „człowiek sam” i „człowiek samotny”.
Największą i jedyną wartością jest podtrzymywanie miłości. Życie w relacji miłości to jest cel i życia sens.
Bogusław Matraszek
Administrator: M. Andrzejczak 12.05.2017
Weekendowa wizyta w Mrzeżynie.
W dniu 5 – 7 maja 2017r młodsi i nieco starsi studenci UTW w Chodzieży, wybrali się na trzydniową weekendową wycieczkę do znanego bałtyckiego kurortu Mrzeżyno. Tradycyjnym zwyczajem wycieczka wystartowała z parkingu przy Kościele Świętego Floriana, obierając kurs na Stargard Szczeciński zwany Miastem Wież i klejnotem Pomorza. Tam około godz.11-tej oczekiwał na nas przewodnik, bardzo sympatyczny Pan Ryszard, którego wiedzy historycznej mógłby pozazdrościć każdy koneser sztuki gotyckiej i obronnej. Pan Ryszard przez dwie godziny pozwalał nam szlifować stargardzkie bruki, z przerwą na uduchowiony odpoczynek, w zimnej Kolegiacie N. M. P. Stargardzkie kościoły, monumentalne budowle, bastiony, wały obronne, zaświadczają o minionej wielkości miasta, budząc wyobraźnię zwiedzających. Początek miastu dała osada Osetno założona w zakolu rzeki Iny około VII wieku. Po zwiedzeniu stargardzkiej galerii i skonsumowaniu lodów, około 14-tej wyjechaliśmy w kierunku Mrzeżyna- głównego celu naszej podróży. Po dotarciu na miejsce, przywitał nas znajomy gospodarz ośrodka „Merkury”- Pan Aleksander Banaszak. Pokoje zostały sprawnie rozdzielone, ku zadowoleniu uczestników wycieczki. O godz. 20-tej dyskdżokej Pan Andrzej dał sygnał do rozpoczęcia zabawy tanecznej. Suta obiadokolacja gwarantowała wystarczający zasób energii , a tym samym tańce na najwyższym poziomie. Niektóre figury taneczne świadczyły, że dla naszych studentek nie ma barier. W trakcie zabawy wzniesiony został toast z okazji imienin najwcześniej urodzonej koleżanki Ireny. Dzień następny upływał na nadmorskich spacerach plażowo-leśnych. W trakcie jednego z nich troje śmiałków: Jadzia, Henia i Aleksy, pełniący rolę ochroniarza tych pięknych pań, spotkali wylegującą się fokę. Jeżeli wierzyć na słowo, to stworzenie zwane przez nich foką, miało około 1,5 m długości i czmychnęło do wody, zanim dało się sfotografować. Z tego należy wyciągnąć wniosek, że nie wykazali oni odpowiedniej czujności ideologicznej w zakresie fotografowania obcych obiektów morskich. Taką czujność wykazał kol. Janusz, który widząc oślizgłego zaskrońca, wylegującego się w słońcu, sięgnął po komórkę i zrobił mu piękną fotkę, mimo ostrzeżeń koleżanki Leokadii, że może go ugryźć. Wieczorem gospodarze zorganizowali pieczenie kiełbasek przy ognisku i festiwal piosenki dawnej i współczesnej. Śpiewom akompaniowała, grająca pięknie na gitarze, Pani Maria. Niedzielne przedpołudnie upłynęło na chwytaniu ostatnich haustów morskiego powietrza i modłach niektórych wiernych w miejscowym kościele. W drodze powrotnej zawadziliśmy o Kołobrzeg korzystając z ostatnich słonecznych chwil. Przy śpiewie piosenki „Do widzenia”, we wspaniałych nastrojach, o 20.30 wjechaliśmy na parking w Chodzieży. Opis naszej wycieczki nie byłby pełen, gdybym nie wspomniał o serdecznym przyjęciu przez gospodarzy Ośrodka Wypoczynkowego Merkury, wspaniałych zróżnicowanych posiłkach, czystych, ciepłych, dobrze wyposażonych pokojach, rowerach dla cyklistów i dbałości o gości. Jestem pewien, że znów do „Merkurego” zawitamy .
Janusz Knapik
Administrator: M. Andrzejczak 16.05.2017
Frankfurt nad Odrą – Berlin
Coroczna wycieczka sekcji języka niemieckiego UTW do Niemiec miała miejsce w dniach 24 – 26 kwietnia 2017 r.
Zakwaterowani zostaliśmy w Słubicach, skąd robiliśmy wypady do Frankfurtu, Berlina i do Poczdamu. We Frankfurcie odwiedziliśmy Międzynarodowy Uniwersytet VIADRINA. Opiekowały się nami dwie nasze rodaczki – w tym jedna studiująca tam chodzieżanka. Na Uniwersytecie w Vadrina studiuje 6,5 tyś. studentów z 82 krajów. W Berlinie zwiedziliśmy Ogród Botaniczny. Po obiedzie odbyliśmy wycieczkę autokarową po centrum niemieckiej stolicy. Oglądaliśmy zabytki (min. Bramę Brandenburską i Kolumnę Zwycięstwa nad Francją w 1871 r.), słuchając komentarzy naszego wykładowcy i zarazem organizatora naszych niemieckich wycieczek, Andrzeja Skibińskiego. Po zwiedzeniu centrum Berlina zrobiliśmy to samo jeszcze raz – ale tym razem rejs po Szprewie. Ostatniego dnia byliśmy w Poczdamie. Zwiedziliśmy letnią rezydencję Fryderyka II (inicjatora rozbiorów Polski) SANSSOUSI („Bez trosk”) wybudowaną w połowie XVIII wieku. W drodze powrotnej do Chodzieży zastanawialiśmy się nad trasą wycieczki przyszłrocznej.
Bogusław Matraszek
Administrator: M. Andrzejczak 09.05.2017
Występ grupy scenicznej FENIKS z Międzychodu
W ramach obchodów X - lecia naszego UTW w piątek 21 kwietnia 2017 r. przyjechał do nas zespół FENIKS z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Międzychodu. Zespół przedstawił nam program pt: "Dawnych wspomnień czar" oraz "Hiszpania w pigułce". Wszyscy zgromadzeni słuchacze i goście z wielkim zainteresowaniem obejrzeli i wysłuchali programy a brawom nie było końca.
Administrator: M. Andrzejczak 24.04.2017
Wykład 10.04. 2017
Kolejny wykład – „Bóg widziany oczami różnych kultur”- przeprowadziła p. mgr Joanna Kogut z WSG w Bydgoszczy.
My, Polacy , wychowani w kulturze chrześcijańskiej, stosunkowo niewiele wiemy o wierzeniach ludów innych kultur. Nie zawsze też pamiętamy, że chrześcijaństwo to nie tylko katolicyzm. Fakt ten spowodował duże zainteresowanie wykładem. Prócz tego wykładowczyni mówiła językiem trafiającym do każdego. Początek wykładu dotyczył kwestii pojawienia się religii. Człowiek po prostu nie umiał inaczej wytłumaczyć sobie zjawisk zachodzących w otaczającym go świecie, jak tylko działalnością Boga czy tez Bogów. Zaznaczone zostało , że każda z wielkich religii dzieli się na mniej lub więcej wyznań – czyli obrządków.
Dłużej wykładowczyni zatrzymała się przy islamie. Mieliśmy okazje obejrzeć wydanie Koranu w języku oryginału – czyli arabskim.
Z pewnością jesienią p. mgr Kogut przyjedzie do nas z kolejnym wykładem.
Bogusław Matraszek
Administrator: M. Andrzejczak12.04.2017
Wykład
Poniedziałek, 27 marca 2017, był dniem kolejnego wykładu na naszym Uniwersytecie. O "Etosie życia chrześcijan w odradzającej się Polsce po II wojnie światowej" mówił ksiądz dr Jacek Brakowski z Bydgoszczy. Jego wystąpienie poprzedzone zostało krótkim przedstawieniem, przygotowanym przez uczniów Zespołu Szkół Licealno-Gimnazjalnych z Rataj pt: "My, uczniowie z Emaus".
Administrator: M Andrzejczak 29.03.2017
Wspaniali 2016
W piątek 24 marca 2017 r. w CHDK miała miejsce gala związana z rozstrzygnięciem plebiscytu "Wspaniali 2016". Plebiscyt, organizowany przez redakcję "Naszego Tygodnika Chodzieskiego" wyłonił po pięciu kategoriach. Plebiscyt swoim zasięgiem obejmuje cały powiat chodzieski. My. Zarząd UTW, znaleźliśmy się w "Super piątce" w kategorii SPOŁECZNIK ROKU. Oprócz tego otrzymaliśmy dyplom jako laureat czytelników "Naszego Tygodnika Chodzieskiego.
Administrator:M. Andrzejczak 29.03.2017
„Spadki i darowizny”
Wykład 20 marca 2017 r. wygłosił pan mgr Karol Żądło – aplikant adwokacki
Na wstępie wyjaśnione nam zostało pojęcie „aplikant adwokacki”, po czym usłyszeliśmy o różnicach między darowizną a spadkiem.
Darowizna jest to umowa między dwoma podmiotami – i umowa taka jest bardzo trudna do odwolania.
Z kolei spadek, czyli testament jest jednostronnym oświadczeniem ( w całości napisanym ręcznie!), które spadkodawca może zmienić dowolną ilość razy. Spadek można odrzucić. Pamiętać jednak należy, że wraz z jego przyjęciem, przejmujemy ewentualne długi spadkobiercy.
I darowizna i spadek są niestety opodatkowane.
Bogusław Matraszek
Święto Kobiet
Święto Kobiet w roku bieżącym słuchaczki i słuchacze UTW obchodzili w dniu 3 marca 2017r. Okolicznościowa impreza miała miejsce w pensjonacie „U Kota Wasyla”. Punktualnie o godz.1700 jedyny męski przedstawiciel zarządu wraz ze starościną roku, Małgorzatą Serafin powitali zgromadzone panie (było też kilku panów), życząc im nie tylko miłego spędzenia wieczoru, ale też wszystkiego najlepszego- co najmniej do następnego 8-go marca.
Po przywitaniu miała miejsce część artystyczna. Rozpoczął ją zespół UTW- „UNIWEREK”- prowadzony przez p. Marka Frąckowiaka. „Uniwerek” pojawia się często przy różnych okazjach. Występy jego zawsze spotykają się z dużym uznaniem słuchaczy. I tym razem nie zawiódł. Po półgodzinnym występie zespołu, na scenie zaprezentował się czteroosobowy „JAN BOYS” z CHDK z godzinnym koncertem. Praktycznie wszystkie utwory przez zespół wykonywane wszystkim były znane. Tak więc normalną rzeczy koleją, sala towarzyszyła „Jan Boysowi” w śpiewie i tańczyła w takt muzyki.
Chyba nie było nikogo kto, opuszczając już salę nie myślałby o kolejnym, podobnie miłym spotkaniu.
Bogusław Matraszek
Administrator: M. Andrzejczak 08.03.2017
Wystawa prac sekcji fotograficznej
W programie obchodów naszego 10-cia zaplanowaliśmy różne wernisaże i pokazy działalności naszych sekcji. Pierwszym wernisażem była wystawa prac sekcji fotograficznej. Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się w miniony czwartek, 23 lutego 2017r. Można ją oglądać w Centrum Aktywności Seniora przy ul. Dworcowej 1. Wernisaż uświetnił zespół wokalny „Uniwerek” pod kierunkiem p. Marka Frąckowiaka. Po doskonałym wprowadzeniu muzycznym, prowadzący sekcje p. Przemysław Oziemblewski przybliżył nam tajniki fotografii, jej różnych punktów widzenia, jakie wnosi każdy fotograf. Tematem prezentowanych zdjęć jest zima. Fotografie pokazują ją z ładnej i radosnej strony. Jest w ich biel, jest słońce, światło i cień, są zbliżenia i rozległe widoki. Jesteśmy przekonani, że oglądanie fotografii było i będzie miłym doznaniem. Dla tych, którzy jeszcze nie mieli możliwości oglądania wystawy informuję, że można ją oglądać w dowolnym czasie w Centrum Aktywności Seniora do wiosny.
Jadwiga Należyty
Administrator: M. Andrzejczak 04.03.2017
Tandemowa wyprawa na koniec świata
„Tandemem przez Azję”
W poniedziałek 20 lutego miał miejsce kolejny comiesięczny wykład audytoryjny dla słuchaczy UTW.
Tym razem w roli wykładowców stanęło przed nami młode małżeństwo z Wągrowca, państwo Karolina i Aleksander Klaja. Opowiadali nam o świecie, którego sporą część zjeździli na tandemie.
Była to ciekawa opowieść nie tylko o turystycznych walorach odwiedzanych krajów. Usłyszeliśmy ( i zobaczyliśmy, gdyż wykład ilustrowany był zdjęciami, filmem i muzyką) również o problemach technicznych pojazdu (czyli tandemu) jak i o kontaktach z miejscową ludnością.
Wykład zatytułowany był „Tandemem przez Azję”. Jednakże pan Aleksander rozpoczął go od opowieści o swej samotnej rowerowej wyprawie przez Australię.
Azjatycka podróż miała miejsce w latach 2013- 2014. Zaczynając od Europy- od Ukrainy, trasą przez Rosję, Mongolię ( w Mongolii czuli się szczególnie dobrze), Chiny, Japonię, Indochiny do Singapuru i Malezji – łącznie 16 krajów.
Z ludnością miejscową bez problemu porozumiewali się językiem rosyjskim lub angielskim (z wyjątkiem Chin, gdzie musiały „pracować” ręce). Kontakty te były albo miłe, albo bardzo miłe. Przy pomocy miejscowych bez problemów były też rozwiązywane usterki techniczne tandemu.
Sympatycznym podróżnikom marzy się podobna wyprawa – tym razem przez Afrykę.
Bogusław Matraszek
Administrator: Maria Andrzejczak 24.02.2017
I zabawa karnawałowa
W ramach obchodów 10-lecia istnienia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w dniu 17 lutego 2017 r. odbyła się I zabawa karnawałowa, w której uczestniczyło 50 osób. Przybyłych gości powitał Zarząd UTW a następnie wszyscy uczestnicy musieli złożyć przysięgę dotyczącą wesołej zabawy i uczestnictwa w proponowanych konkursach. Oprawę muzyczną nasze zabawy przygotował Marek Górzyński. Bawiliśmy się w klimatach muzyki lat 70 i 80. Odbyły się wybory królowej i króla parkietu. Wszyscy uczestnicy bawili się wspaniale.
Spotkanie noworoczne.
Pogoda 13 stycznia 2017 r. (piątek!) nie zachęcała do wychodzenia z domu. Padał drobny deszczyk, który natychmiast przymarzał, powodując gołoledź. Mimo to, zdecydowana większość członków UTW (około 100 osób) szczęśliwie dotarła na godz. 17-stą do restauracji "U Kota Wasyla", gdzie odbywało się spotkanie noworoczne.
Prezes UTW- Jadwiga Należyty serdecznie przywitała uczestników spotkania i zaproszonych gości i złożyła w imieniu całego Zarządu noworoczne życzenia. Poinformowała również, że tym spotkaniem rozpoczynamy jubileuszowe obchody 10-lecia powstania UTW.
Po chwili wniesiono ogromny, płonący tort i podano kawę. Przy stolikach z każdą chwilą robiło się gwarniej, przyjaźniej, cieplej.
Wtedy na środek sali wystąpił nasz zespół muzyczny "Uniwerek" z nowym dyrygentem p. Markiem Frąckowiakiem i rozpoczęło się wspólne kolędowanie.
Jednak ponad wszelką wątpliwość, gwoździem programu, był koncert zatytułowany "Karnawałowy Turniej Muzyczny" w wykonaniu: Artura Banaszkiewicza - skrzypce, Dumitra Harea - fletnia Pana, Andrija Melnyka -akordeon, Marcina Antkowiaka - kontrabas.
Artur Banaszkiewicz to wyjątkowy i charyzmatyczny wirtuoz skrzypiec, a przy tym niezwykły showman. Na swoich "magicznych skrzypeczkach" grał utwory inspirowane folklorem cygańskim i żydowskim, wzbudzając zachwyt możliwościami technicznymi i aranżacyjnymi. Brawurowe wykonie zapierało dech w piersiach, a publiczność odpłacała się gromkimi brawami.
Tą gorącą atmosferę trochę schładzał swoimi występami artysta mołdawski, występujący w oryginalnym stroju ludowym, Dumitr Harea. Na fletni Pana przepięknie wygrywał liryczne utwory z albumu: "Muzyka duszy". Słychać w nich było głosy ptaków i wyczuwało się tęsknotę...
Czas spotkania mijał szybko i do domu wróciłam w doskonałym nastroju nucąc cichutko: "Graj cyganie, graj cyganie..." Myślę, że nie tylko dla mnie, był to bardzo uroczy wieczór, który pozostawił przyjemne wspomnienia.
Chyba wszyscy się ze mną zgodzą, że Zarządowi UTW i p. Prezes, należą się duże brawa i podziękowanie za pomysł i realizację spotkania. Brawo!
Grażyna Jakobsze
Administrator: M. Andrzejczak 17.01,2017
Międzypokoleniowy projekt kulturalny
Spektakl „Porozumienie” to finał projektu pt. „Pokolenia z kulturą” współfinasowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego realizowanego przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chodzieży .W tym międzypokoleniowym projekcie uczestniczyła młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego i Społecznego Gimnazjum im. św. Barbary oraz aktorki z naszego UTW w Chodzieży. Wcześniej, bo w grudniu cały dzień obcowaliśmy ze sztuką. Tego dnia sztukę oglądaliśmy siedząc na widowni, ale też, co ciekawsze, "podglądaliśmy" ją za kulisami, uczestnicząc w warsztatach z charakteryzatorką i aktorem . p. Januszem Andrzejewskim. Wieczorem zasiedliśmy już na widowni Teatru Nowego , a na scenie - spektakl „Dwunastu gniewnych ludzi”. Okazją do zaprezentowania się kilku pokoleń , tym razem na scenie CHDK był wspomniany już wyżej spektakl „Porozumienie” , który przygotowała i wyreżyserowała p. Izabela Kostrzewa – nauczycielka , instruktor warsztatów teatralnych w projekcie. Sala widowiskowa CHDK była wypełniona po brzegi- ba , zabrakło miejsc siedzących. W przedstawieniu trwającym około godziny , było wszystko: taniec, śpiew, rozmowy kobiet w różnym wieku. Widowisko było wyjątkowe, zaskakujące , na świetnym poziomie artystycznym . Pokazano, że trudno się ludziom porozumieć i to nie tylko tym z różnych pokoleń. Że ludzie nie potrafią się wczuć w sytuacje innych/ doskonała scena za szybą w więzieniu /, nie potrafią słuchać innych a nawet samych siebie/ przejmująca scena matki i córki/.Czarna fala pokazująca się na końcu spektaklu ,tancerze zamarli na scenie, seniorzy, mała dziewczynka w objęciach Agnieszki to zaskakujący, jakże prawdziwy efekt przedstawienia.
Dziękuje wszystkim za udział i zaangażowanie się w tym projekcie , szczególne słowa uznania kieruje do p. Izabeli Kostrzewy .
Jadwiga Należyty
Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Zadanie : Praca u podstaw w XXI wieku- realizacja projektów kulturalnych o charakterze społecznym
Projekt: „Pokolenia z kulturą”
Administrator: M. Andrzejczak 17.01.2017
Na comiesięczny wykład w dniu 9 stycznia 2017r.
zawitał do nas tym razem
mgr Bartosz Gwizdała , psycholog z WSG w Bydgoszczy. Przyjechał z prelekcją
pt.” Skuteczna komunikacja międzyludzka- sztuka porozumienia”.
Mgr Gwizdała dzielił się z nami swoja wiedzą na ten temat. Była to właściwie rozmowa z nami. My, obecni na sali szybko weszliśmy w taki tok spotkania, którego tematyka okazała się znacznie ciekawsza niż można byłoby sądzić po samym tylko tytule wykładu. Tak więc poruszone zostały takie zagadnienia jak np.: komunikacja jedno- i dwustronna , dwa jej wymiary/ tzn. co jest ważniejsze – to co mówimy, czy też w jaki sposób mówimy/, komunikacja werbalna i niewerbalna. Niewerbalna informuje nas np. o stanach emocjonalnych, intencjach rozmówcy , jego pozycji społecznej, cechach temperamentu itp. Nie myślimy o tym , ale istnieje takie zjawisko jak dystans w komunikacji. Dystans, czyli w jakiej odległości / w centymetrach!/ od siebie się znajdujemy w trakcie rozmowy i czym to jest uwarunkowane , czy rozmawiając , siedzimy po obu stronach stołu, czy też dzieli nas tylko jego róg.
Kolejną poruszaną kwestią było zagadnienie barier komunikacyjnych. Bariery takie pojawiają się , gdy np. rozmówca zbyt często przerywa nam wypowiedź albo też wykazuje brak zainteresowania tym co mówimy /gdyż on „wie swoje”/. Blisko tych barier pojawia się zjawisko pseudosłuchania. Mamy jeszcze kwestię pytań otwartych / odpowiedź rozszerzona/ i pytań zamkniętych / odpowiedź tylko „tak ‘’lub „nie”/. Nasze spotkania z wykładowcami trwają z reguły półtorej godziny .Tym razem trwało ono prawie dwie godziny. Rozstaliśmy się z nadzieją , że jeszcze z panem Gwizdałą się zobaczymy.
Bogusław Matraszek
Administrator: M. Andrzejczak 17.01.2017
Wycieczka do teatru.
Sobota -3XII 2016r. byłaby dla wielu z nas kolejną, zwykłą, przedświąteczną sobotą, gdyby nie wyjazd do Poznania. Cel wyjazdu: Teatr Narodowy, uczestnicy: grupa licealistów z opiekunką p. Izabelą Kostrzewą i grupa studentów z naszego UTW. A wszystko to spięte klamrą międzypokoleniowego projektu zatytułowanego pt. "Pokolenie z kulturą", realizowanego ze środków z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Departamentu Kultury.
Po drodze do Poznania obiad w Obornikach, a potem już tylko obcowanie ze sztuką! Tego dnia sztukę oglądaliśmy siedząc na widowni, ale też, co ciekawsze, "podglądaliśmy" ją za kulisami. Na początek 2 godziny z sympatyczną charakteryzatorką, która jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki: odmładzała, postarzała, upiększała, pokrywała twarze krwią i strupami, a nawet...wybijała zęby! Opowiadała nam też o przesądach związanych ze sceną. Wszystko to tyło dla nas bardzo interesujące.
Potem kolejne 2 godziny zajął nam p. Janusz Andrzejewski -aktor, dając próbkę swojego talentu i opowiadając ciekawe historie. Pan Janusz jest zafascynowany poezją Herberta i pragnął nam tę postać przybliżyć, recytując jego wiersze. To spotkanie również upłynęło w miłej atmosferze.
Po spotkaniu pozostało jeszcze trochę czasu do wieczornego spektaklu, więc w małych grupkach udaliśmy się do okolicznych kawiarenek na kawę.
Przed 20-stą ponownie spotkaliśmy się w teatrze i zasiedliśmy na widowni. Na scenie: "Dwunastu wspaniałych", czyli Ława Przysięgłych - 12 mężczyzn dzierżących w swych rękach ogromną władzę, decydujących o ludzkim życiu i śmierci! Na scenie od samego początku wiele się działo. Sędziowie kłócili się, wywierali na siebie presję, w powietrzu wisiała wojna, a jej podmuchy falą uderzeniową docierały do widzów, którzy zamierali w bezruchu, oczekując , czym to się skończy! A w życiu nic nie jest takie oczywiste, jak się wydaje na początku, to i koniec sztuki był zaskakujący, ale o tym nie opowiem, bo może ktoś zechce sam obejrzeć.
Do Chodzieży wróciliśmy przed północą. Byliśmy trochę zmęczeni, ale zadowoleni. Myślę, że czas spędzony z licealistami przybliżył nas do siebie. Nam miło było patrzeć na ich młodziutkie twarzyczki, na to, z jaką pasją eksperymentują, odkrywają siebie poprzez wkładanie różnch masek w charakteryzatorni, a przy tym dobrze się bawiąc. A Oni patrząc na nas mogli zobaczyć ludzi, którzy często mimo bagażu złych doświadczeń, potrafią się godnie i pogodnie starzeć, a przy tym ciągle poszukiwać spełnienia...
Grażyna Jakobsze
Administrator: M. Andrzejczak 15.12.2016
I Powiatowy Przegląd Twórczości Seniorów w Budzyniu
W niedzielę 5 grudnia br. w Budzyniu miał miejsce I Powiatowy Przegląd Twórczości Seniorów, który zorganizował Samorząd Powiatu Chodzieskiego przy współpracy Gminy Budzyń.
Uniwersytet Trzeciego Wieku reprezentowały:
- koleżanki z sekcji Rękodzieła – Maria Kubacka i Alicja Ziemek
- sekcja plastyczna pod kierownictwem p. Izabeli Kostrzewy
-oraz zespół wokalny „Uniwerek” pod batutą p. Marka Frąckowiaka.
Było to spotkanie bardzo udane, nasz zespół dał koncert iście brawurowy, a wszystkie prace naszych artystów budziły zachwyt zwiedzających.
Administrator: M. Andrzejczak 12.12.2016
III PRZEGLĄD
TWÓRCZOŚCI I AKTYWNOŚCI SENIORÓW
Coroczny Przegląd Twórczości i Aktywności Seniorów /już kolejny III/to znakomita okazja do integracji środowisk senioralnych z Północnej Wielkopolski. Dorobek zaprezentowany na wystawie jest m.in. pokłosiem międzypokoleniowego spotkania „Dzień Sztuk Wszelakich”, które odbyło się w Czarnkowie w połowie czerwca br. Wtedy to w warsztatach uczestniczyło 6 UTW z Północnej .W sobotę 19 listopada br. podziwialiśmy bardzo bogate i różnorodne stoiska. Było malarstwo, rękodzieło, fotografia, biżuteria, piękne kartki świąteczne (i nie tylko) i różnorodne ozdoby choinkowe. Wysłuchaliśmy bardzo optymistycznego wykładu Agnieszki Miodowskiej „Sztukojenie – czyli jak otwierać bramy, tańcząc z muzami”. Dla chętnych pani Agnieszka przeprowadziła dodatkowo warsztaty „Otwórz się dla siebie”. Inne warsztaty – „Przeobrażenia” przeprowadziła pani Katarzyna Ziomek, a główne hasło tego spotkania to: „Elegancja nie zna metryki – warto dbać o wygląd w każdym wieku.” Coroczny Przegląd Twórczości i Aktywności Seniorów to znakomita okazja do integracji środowisk senioralnych z Północnej Wielkopolski. Możemy wymieniać doświadczenia, podpatrywać, co robią inni, uczyć się wzajemnie od siebie. Zatem do spotkania za rok.
Jadwiga Należyty
Administrator: M. Andrzejczak 06.12.2016
Wykład 21.11.2016r.
W kwietniu br. pani prof. Anna Piotrowicz z Zakładu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu wygłosiła u nas wykład na temat współczesnej polszczyzny (psucia jej i zalewania anglikanizmami ).
Wykład był ciekawy, ale kolejny, wygłoszony 21.11.2016r. wzbudził nie tylko ciekawość – towarzyszyło mu emocjonalne zaangażowanie słuchaczy, którzy często wtrącali swoje uwagi. A wykład ( pani prof. Anna Piotrowicz prowadziła razem z panią prof. Małgorzatą Witczak- Samborską ) dotyczył „Gwary miejskiej Poznania w przestrzeni publicznej jako narzędzia wzmacniania poczucia lokalnej tożsamości”.
Okazało się, że gwara miejska Poznania w dużym stopniu nie jest obca rdzennym mieszkańcom Chodzieży. Comiesięczne wykłady z reguły są ciekawe. Ten bez wątpienia możemy zaliczyć do najciekawszych.
Bogusław Matraszek
Administrator: M. Andrzejczak 06.12.2016
Walne Zebranie sprawozdawczo – wyborcze członków UTW w Chodzieży
w dniu 7.11.2016r.
Zebranie rozpoczęło się o godz. 17.00. Uczestniczyło w nim 94 członków, co dało wymagane 50% (członków ogółem 160 ).
Zebranie otworzyła prezes Jadwiga Należyty. Przewodniczącą wybrana została wybrana Jadwiga Chmielewska. Po ogłoszeniu i zatwierdzeniu porządku obrad dokonano wyboru sekretarza. Została nim Grażyna Jakobsze.
Z kolei prezes Jadwiga Należyty przedstawiła sprawozdanie z działalności Zarządu za okres ostatniej kadencji. Sprawozdanie zostało przyjęte.
Następnie skarbnik Jolanta Spitulska przedstawiła stan budżetu za okres minionej kadencji, podobnie przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Anna Budziałowska protokół z kontroli działalności Zarządu i wykonania budżetu.
Jednogłośnie udzielono Zarządowi absolutorium.
Z kolei podjęto uchwałę nr II/1/2016 w sprawie zmian w regulaminie obrad Walnego Zebrania członków UTW w Chodzieży.
Po wybraniu Komisji Skrutacyjnej przeprowadzono wybory:
- Zarządu
- Komisji Rewizyjnej
- Sadu Koleżeńskiego
Zarząd UTW pozostał w niezmienionym składzie:
- prezes – Jadwiga Należyty
- wiceprezes – Henryka Sumorek – Zalwert
- wiceprezes – Maria Andrzejczak
- skarbnik – Jolanta Spitulska
- sekretarz – Maria Peche
- członek – Krystyna Łuczak
- członek – Bogusław Matraszek
Komisja Rewizyjna w zmienionym składzie:
1.Maria Wojczyńska -przewodnicząca
2.Halina Partyka -członek
3.Mieczysława Jeśko
Sąd Koleżeński
1.Irena Lochyńska -przewodnicząca
2.Jerzy Solarczyk- członek
3.Teresa Drzewiecka-członek
Starostą roku wybrana została Małgorzata Serafin.
Zebranie przebiegło w sympatycznej atmosferze. Następne tego typu za trzy lata.
Bogusław Matraszek
Administrator: M. Andrzejczak 16.11.2016
Inauguracja Roku Akademickiego 2016/2017
W środę 5 października b.r. w Chodzieskim Domu Kultury po raz 10-ty zabrzmiał Gaudeamus. Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chodzieży uroczyście rozpoczęli kolejny rok, tym samym rozpoczęły się obchody 10-lecia UTW w Chodzieży.
Zaproszonych gości i studentów powitała wiceprezes Henryka Sumorek –Zalwert.
W tym roku zaszczycili nas swoja obecnością członkowie Senatu dwóch uczelni :
- Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile prorektor ds. Dydaktyki i Studentów prof. Prof. nadzw . dr Ryszard Bania
oraz doc. dr Monika Kłos dziekan Wydziału Gospodarki i Techniki w Pile przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy- uczelni ,
która od ubiegłego roku z nami współpracuje.
Na uroczystości obecni byli przedstawiciele lokalnych władz ,dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, którzy wspierają działania naszego Uniwersytetu . Obecni byli rownież przedstawiciele zaprzyjaźnionych UTW z Piły, Czarnkowa i Margonina.
Prezes Jadwiga Należyty w swoim wystąpieniu zaznaczyła, że chodzieskie UTW – edukuje, aktywizuje, dba o sprawność fizyczną , jest otwarte na wszelkie nowości, realizuje swoje pasje, podejmuje działania integracyjne wewnątrzpokoleniowo i międzypokoleniowo, działa na rzecz społeczności lokalnej.
"Szczęśliwy jest tylko ten człowiek, który posiada pasje", UTW stara się, aby w miarę możliwości realizować marzenia i pasje.
W roku 2016/2017 oferta chodzieskiego UTW została wzbogacona o:
- międzypokoleniowe warsztaty teatralne w ramach projektu "Pokolenia z kulturą" realizowanego ze środków Marszałka Województwa Wielkopolskiego
-warsztaty fotograficzne
-większą różnorodność zajęć ruchowo-rehabilitacyjnych
- kurs komputerowy-"Zwiększenie kompetencji cyfrowych u osób 50+", który realizowany jest w partnerstwie ze spółka HR24 z Poznania ze środków Unii Europejskiej.
W dalszej częśc , kol.Gabriela Margowska - współzałożycielka i pierwsza prezes UTW w swoim wystąpieniu przybliżyła historię powstania naszego stowarzyszenia.
Po wystąpieniach gości nastąpiła immatrykulacja. Nowo przyjęci słuchacze UTW przyjęli indeksy z rąk prof. Ryszarda Bani. W tym roku w poczet studentów wstąpiła rekordowa liczba nowych słuchaczy - 21 osób.
W roku akademickim 2016/2017 w zajęciach będzie uczestniczyło 160 słuchaczy.
Wykład inauguracyjny na temat "Eksperyment LIGO- odkrycie zmarszczek czasoprzestrzeni" - wygłosił prof. nadzw.dr hab. Stanisław A. Różański z PWSZ w Pile.
Uroczystość zakończył wyśmienity koncert w wykonaniu zespołu La Fonica Quartet z Piły. Utwory w wykonaniu muzyków tego zespołu to prawdziwa uczta duchowa.
Maria Peche
Administrator: M. Andrzejczak 10.10.2016
Inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy
30 września 2016r. o godz. 12-stej w sali widowiskowo-sportowej Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego 2016/2017, w której udział wzięli przedstawiciele uniwersytetów trzeciego wieku, nad którymi patronat objęła Uczelnia. Nasz uniwersytet reprezentowała 20-osobowa grupa.
Ze strony Uczelni w uroczystości udział wzięli: prof. dr inż.Cezary Kościelak, doc. Przemysław Ziółkowski i prof. Marzena Sobczak-Michałowska. Podczas uroczystości zaprzysiężono ponad 100 nowych osób i wręczono im indeksy UTW.
Organizatorzy zadbali też o oprawę artystyczną wydarzenia. Ogromnie ciepło zostały przyjęte maluchy z Przedszkola Akademickiego WSG, które pięknie śpiewały, tańczyły i recytowały wierszyki. Ich autentyczna, szczera radość, udzielała się oglądającym, wzbudzając podziw i uśmiech na twarzach.
Piękny koncert zagrała też Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP ze Świekatowa. Rozbawiona publiczność skłoniła zespół do kilkakrotnego bisowania. Z ogromną przyjemnością słuchaliśmy interpretacji znanych przebojów sprzed lat np. z repertuaru Abby.
Po zakończeniu uroczystości spotkaliśmy się z kustoszem Muzeum Fotografii, który wspierając się zgromadzonymi w muzeum eksponatami, opowiedział nam historię i rozwój fotogafii w Polsce oraz dzieje bydgoskiego Fotonu. Można było wykorzystując zgromadzone rekwizyty zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, z czego niektórzy chętnie skorzystali.
Po zwiedzaniu muzeum spotkaliśmy się w mensie studenckiej, w której poczęstowano nas wykwintnym obiadem.
Wzmocnieni na ciele wyruszyliśmy na spacer po Bydgoszczy. Byliśmy na Wyspie Młyńskiej, chadzaliśmy po uroczych mostkach nad rzeką Brdą - przywołujących naturalne skojarzenie z Wenecją, widzieliśmy budynek Poczty Głównej, budynki po starych spichlerzach, Katedrę, makietę Starego Miastą i wiele innych obiektów. Myślę, że nie tylko mnie Bydgoszcz oczarowała swą urodą, czystością, wieloma urokliwymi zakątkami.
Do Chodzieży wróciliśmy około 20-stej pełni miłych wrażeń.
Administrator: M. Andrzejczak 11.10.2016
Wypad do Mrzeżyna.
Po raz kolejny nasza starsza młodzież uniwersytecka, pod dowództwem wzorcowo zorganizowanej przewodniczki kol. Henryki Sumorek- Zalwert, odbyła trzydniową wycieczkę nad nasz Bałtyk. Najpierw udaliśmy się do Kołobrzegu, w którym 18 marca 1945r kpr. Franciszek Niewidziajło złożył uroczystą przysięgę, wrzucając zaślubinową obrączkę do morza. W czasie przejazdu, w Szczecinku przy Orlenie, zjedliśmy po jednej smacznej drożdżówce, lecz jak ktoś chciał, mógł więcej.
Po przyjeździe do Kołobrzegu zwiedzaliśmy okolice mola, popijając i konsumując malutkie co nie co. Ponieważ była to sobota, Kołobrzeg był naszpikowany Chodzieżakami, przez co czuliśmy się, jak byśmy z Chodzieży nie wyjeżdżali
Około 15-tej obraliśmy kurs do Mrzeżyna, miejscowości, w której również odbyły się zaślubiny z morzem. Zaślubin dokonał ułan kpr. Sochaczewski 17 marca 1945r. Po raz pierwszy zaślubin Polski z Bałtykiem dokonał gen. Dyw. Józef Haller 11 lutego 1920 r. Wspominam o tym, ażeby się Antek nie obraził.
Gdy znaleźliśmy się w Ośrodku Merkury przywitał nas gospodarz obiektu pan Olek Banaszak. Wieczorem po przepysznej obiado- kolacji gospodarze zorganizowali tańce z hulankami , co pozwoliło chętnym pozbyć się nadmiaru nagromadzonych kalorii. Zabawa przy dobrej muzyce zakończyła się po 22.00 odśpiewaniemAleksandry.
Niedziela upłynęła nam pod znakiem nadmorskich spacerów z jodowaniem nadwyrężonych płuc . Wieczorem przy ognisku i akompaniamencie instrumentu strunowo szarpanego, śpiewaliśmy stare i nowe, bliskie naszym sercom przeboje. Mający większą przepustowość jelitowo-żołądkową, spożywali upieczone na ogniu kiełbaski. Podczas śpiewania wyodrębniło się kilka znakomitych chórów, wśród których wytrawne ucho mogło wychwycić pojedyncze alty, soprany, tenory i basy. Odnotowano nawet próby werbunku niektórych śpiewaczek do chóru kościelnego.
Dzień trzeci wykorzystaliśmy na spacery przy pięknej pogodzie. Po skonsumowaniu obiadu około godziny 15.00 i podziękowaniu gospodarzom za wspaniały pobyt, udaliśmy się w drogę powrotną do Chodzieży. Należy dodać, że warunki lokalowe, sanitarne, smaczne posiłki serwowane przez ośrodek i serdeczna opieka gospodarzy obiektu powodują , że chętnie będziemy tam wracać
Janusz Knapik
Administrator: M. Andrzejczak 03.10.2016