Uniwerek

 

Rok akademicki 2018/2019

21 czerwiec 2019 – Milcz

Zakończenie Roku Akademickiego 2018/2019

 

„Upływa szybko życie, jak potok płynie czas” – to słowa znanej piosenki lecz jakże trafne stwierdzenie. Nie będę wspominać, że dopiero co żegnaliśmy rok akademicki 2017/2018, a już żegnamy się z 2018/2019. Nie będę wspominać bo kto wraca do wspomnień ten się starzeje, a my seniorzy UTW żyjemy dniem dzisiejszym i cieszymy się z każdego dnia. Tym razem spotkanie zostało zorganizowane przez Zarząd UTW w Sali Klubowej w Milczu.

Prezes UTW p. Jagoda Należyty powitała wszystkich zgromadzonych na sali,  a następnie podziękowała starostom sekcji za wkład pracy w minionym okresie oraz wręczyła upominki studentom, którzy bardzo pilnie uczęszczali na wykłady audytoryjne i nie opuścili żadnego z nich. Słuchacze UTW dziękując całemu Zarządowi za całoroczny wysiłek w organizowaniu działalności Uniwersytetu wręczyli Członkom Zarządu wiązanki kwiatów. Po części oficjalnej podano obiad, a następnie zaproszono obecnych do wspólnej zabawy. Zespół wokalny „Uniwerek” umilił spotkanie zebranym i zaśpiewał kilka popularnych piosenek jak: Serduszko puka, Leciutko na palcach, Ej, przeleciał ptaszek, Pamelo żegnaj, Gwiazda miłości i Tych lat nie odda nikt. Słuchacze UTW znając słowa tych piosenek śpiewali  razem z chórzystami. Był również bis. Na zakończenie występu opiekun zespołu p. Marek Frąckowiak zaskoczył wszystkich miłą niespodzianką wręczając każdemu wokaliście Certyfikat uczestnictwa w zajęciach zespołu muzycznego w roku 2018/2019 uzyskując tytuł Młodszego Wokalisty  – dziękując w ten sposób za wkład pracy i  zaangażowanie. Nie przesadzę jeśli stwierdzę, że taki gest działa mobilizująco.

W dalszej części spotkania rozpoczęła się  zabawa przy muzyce tanecznej.

 

Opracowała: Ewa Sawińska

Administrator: M. Andrzejczak 08.07.2019

25 maja 2019 – Międzychód

Po raz XII Uniwersytet Trzeciego Wieku w Międzychodzie  zorganizował spotkania  artystyczne, których celem jest integracja Wielkopolskich i Lubuskich UTW oraz promocja seniorów. Impreza odbyła się w sali widowiskowej BPiCAK w Międzychodzie. W przeglądzie uczestniczyło 10 zespołów UTW m. innymi: Drezdenko, Sieraków Wlkp, Kalisz, Leszno, Gostyń,  Piła, Ostrów Wlkp, Wągrowiec, Międzychód i Chodzież. Zespoły zaprezentowały bardzo wysoki poziom przedstawianych programów. Zatryumfowała różnorodność utworów, układów tanecznych, kolorów, stylów i pomysłów na ich wykonanie.

Ekipa z Chodzieży startowała w kategorii interdyscyplinarnej bo poza zespołem wokalnym wystąpił zespół taneczny „Złote dziewczyny”, który przedstawił ciekawe tańce egzotyczne ze świata - pod kierunkiem p. Mileny Gibas. Choreografia i wykonanie układu tanecznego została przyjęta przez widownię bardzo ciepło. Zespół wokalny „Uniwerek”, którego kierownikiem artystycznym i dyrygentem jest p. Marek Frąckowiak przedstawił pięć utworów muzyki rozrywkowej i ludowej. Widownia gromkimi brawami nagrodziła wokalistów za piosenki pt. Leciutko na palcach, Ej, przeleciał ptaszek, Pamelo żegnaj, Serduszko puka i Gwiazda miłości.

Zmagania artystyczne były oceniane przez 3 – osobowy skład Jury.

Wszystkie występujące zespoły otrzymały dyplomy za udział oraz nagrody. Chodzieska ekipa zajęła II miejsce w kategorii interdyscyplinarnej.

Rozwijanie swoich pasji osób „trzeciego wieku” widać na każdym kroku. Seniorzy są aktywni chętni do działania a równocześnie spełniają swoje marzenia.

Opracowała: Ewa Sawińska

Administrator: M. Andrzejczak 08.07.2019

18 maja 2019 – Senioralia

Dnia 18 maja 2019 r odbył się kolejny przegląd twórczości seniorów pod nazwą „Senioralia Chodzieskie – z twórczością nam do twarzy.” Przegląd został zorganizowany dzięki współpracy samorządu powiatu chodzieskiego ze Stowarzyszeniem Edukacyjno – Kulturalnym Salon Artystyczny.

Tegoroczne Senioralia połączono z Biegiem Grzymalitów. Po zakończonych emocjach sportowych można było przyjrzeć się twórczości plastycznej oraz efektom pracy rękodzielniczej, które to eksponaty były wyłożone dla zwiedzającej społeczności  chodzieskiej na terenie MOSiR-u.

Jednak głównym punktem  programu był przegląd chórów i zespołów wokalnych, wśród których jednym z występujących był zespół wokalny „ Uniwerek” działający przy UTW w Chodzieży. Zespół zaśpiewał piosenki lekkie, łatwe i przyjemne m. innymi Cyt – cyt, Ej, przeleciał ptaszek, Alleluja, Rzeka marzeń, Piosenka o sąsiedzie.

Na koniec starosta chodzieski Mirosław Juraszek w towarzystwie wójta gminy Chodzież Kamili Szejner wręczył przedstawicielom zespołów pamiątkowe podziękowania za udział i zaangażowanie.

Po raz kolejny społeczeństwo chodzieskie mogło przekonać się, że środowisko chodzieskich seniorów jest aktywne i chętne do działania.

Opracowała: Ewa Sawińska

Administrator: M. Andrzejczak 08.07.2019

16 maj 2019   -  Dom Pomocy  Społecznej

Dzień Matki

 

Dnia 16 maja 2019 roku Zespół Wokalny  „Uniwerek„ koncertował dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży z  okazji zbliżającego się Dnia Matki. Spotkanie otworzyła Pani Agnieszka Ryczek pełniąca funkcję specjalisty d/s. kulturalno – oświatowych złożyła podopiecznym serdeczne życzenia z okazji nadchodzącego święta. Zebrani słuchacze w sali koncertowej to ludzie starsi, schorowani, niepełnosprawni potrzebujący odrobinę odmiany w swoim monotonnym życiu choćby w postaci znanej i popularnej muzyki. Zespół „Uniwerek” wraz z Dyrygentem Panem Markiem Frąckowiakiem postarali się umilić czas pensjonariuszom i ofiarować im odrobinę przyjemności w postaci znanych  utworów muzycznych. Zaśpiewane utwory to piosenki z - tamtych lat - , które pozwoliły zebranym na sali powrócić na chwilę do wspomnień z lat młodości. Zespół zaśpiewał między innymi „Czy to walc „ Rzeka marzeń” „Ej przeleciał ptaszek „Matko moja „Alleluja„ i wiele innych znanych piosenek. Zgromadzeni pensjonariusze nie tylko śpiewali razem z  zespołem ale słuchali piosenek sercem nie kryjąc wzruszenia. Po zakończeniu występu zespół otrzymał prezent w postaci miniaturowego rowerka z bukietem kwiatów własnoręcznie wykonanego przez pensjonariuszy. Wykonawców zaproszono na bardzo smaczny obiad i filiżankę kawy przy której rozmawiano na tematy mniej oficjalne.

 

Opracowała

Ewa Sawińska

Administrator: M. Andrzejczak 08.07.2019

 

 

18.01.2019  - Dom Pomocy Społecznej

W dniu 18 listopada 2019 roku odbyło się gościnne spotkanie z okazji zbliżającego sie Dnia Babci i Dziadka, mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży z Zespołem Wokalnym " Uniwerek " działającym przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Chodzieży.

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży Pan Ireneusz Kiełczawa serdecznie powitał Zespół

" Uniwerek " oraz zgromadzonych na sali widowiskowej pensjonariuszy zapraszając wszystkich do wysłuchania koncertu.

Pani Agnieszka Ryczek pełniąca w DPS-ie funkcję specjalisty d/s kulturalno-oświatowych złożyła swoim podopiecznym serdeczne życzenia z okazji święta babci i dziadka i zaprosiła zebranych na sali do wysłuchania koncertu wykonanego częściowo w klimacie noworocznym i częściowo w pogodnych rytmach rozrywkowych.

Zespół " Uniwerek " pod kierunkiem dyrygenta Pana Marka Frąckowiaka zaśpiewał kilka kolęd i pastorałek, a następnie rozległy się w sali dźwięki piosenek lekkich, znanych,  lubianych i popularnych.

Znajome piosenki poderwały wiele osób na sali do wspólnego śpiewania - widownia nagrodziła wykonawców gromkimi brawami.

Mieszkańcy Domu to ludzie starsi, schorowani, przewlekle chorzy potrzebujący stałej opieki personelu ze względu na swoją niepełnosprawność, upośledzenie i uszkodzenia organizmu. Właśnie dlatego członkowie zespołu wraz ze swoim dyrygentem zapragnęli wnieść dla tych seniorów odrobinę przyjemności, pocieszyć muzyką, umilić czas i dostarczyć choć na kilka chwil odprężenia w trudach dnia codziennego.

Całość spotkania zakończyły życzenia złożone przez Dyrektora Ireneusza Kiełczawę z okazji Dnia Babci i Dziadka pod adresem swoich  podopiecznych i specjalne podziękowania za występ dla Zespołu " Uniwerek " z prośbą o bis. Na zakończenie koncertu zespół zaśpiewał  dla wszystkich zebranych dodatkowo"Rzekę marzeń", a następnie Dyrektor DPS-u zaprosił  cały Zespól na drobny poczęstunek, gdzie przy filżance kawy można  było porozmawiać na tematy mniej oficjalne.

 

Ewa Sawinska

 

Administrator: M. Andrzejczak 22.01.2019

11 styczeń 2019 - spotkanie noworoczne

 

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chodzieży w dniu 11 stycznia 2019 roku spotkali się w pensjonacie " U kota Wasyla" na spotkaniu noworocznym.

Wśród zaproszonych gości był Starosta Mirosław Juraszek, Burmistrz Miasta Chodzieży Jacek Gursz, Wójt Gminy Chodzież Kamila Szejner oraz Członkowie Zarządu UTW w Chodzieży.

Prezes Uniwersytetu p. Jadwiga Należyty uroczyście powitała przybyłych gości oraz licznie zgromadzonych słuchaczy UTW zapraszając na początek Zespół Wokalny "Uniwerek" działający przy Uniwersytecie o wprowadzenie miłej i sympatycznej atmosfery przez zaśpiewanie kilku utworów. Ponieważ trwa jeszcze okres kolędowania zespół rozpoczął swój recital kolędą "Jest taki dzień", "Lulaj Go Matko lulaj", "Śpij Maleńki", "Nadziei blask" oraz "Gore gwiazda Jezusowi". W drugiej części występu zaprezentowano piosenki znane i popularne „Alleluja”, „Gwiazdo miłości” oraz „Usta milczą dusza śpiewa”. Gromkie brawa od zebranych gości na sali dowodzą, że dzięki tym utworom słuchający mogli się przenieść na chwilę do muzycznego świata, który w każdej sytuacji umila wszystkim trudy dnia codziennego.

Organizatorzy spotkania zadbali dla wszystkich o ciepły i smaczny obiad oraz  deser kawę z ciastem.

W części nieoficjalnej spotkania - każdy kto miał ochotę mógł potańczyć przy muzyce tanecznej granej przez dyrygenta p. Marka Frąckowiaka.

Ewa Sawińska

Administrator: M. Andrzejczak 16.01.2019

 

 

Spotkanie z Burmistrzem

19 listopada 2018 roku w Chodzieskim Ratuszu odbyło się kameralne spotkanie Zespołu Wokalnego „Uniwerek” z Panem Jackiem Gurszem, który po raz kolejny został wybrany  na  stanowisko Burmistrza Miasta Chodzieży.

Korzystając z tak nieoczekiwanego spotkania starościna zespołu „Uniwerek”, Pani Marianna Matusiak w imieniu wszystkich członków Zespołu wraz z opiekunem muzycznym Panem Markiem Frąckowiakiem złożyła życzenia pomyślności w  pracy zawodowej, cierpliwości i wytrwałości w dążeniu przy realizacji zamierzonych zadań i celów oraz, a może przede wszystkim wdzięczności i uznania mieszkańców za widoczne i potrzebne zmiany naszej małej ojczyzny.

W podziękowaniu za dotychczsowy całokształt pracy w rozwoju ziemi chodzieskiej zespół zaśpiewał dla Pana Burmistrza trzy piosenki: „Rzeka marzeń”,” Alleluja” i „Usta milczą dusza śpiewa”.

To krótkie lecz bardzo sympatyczne spotkanie zakończyło się podziękowaniami Pana Burmistrza za występ i  nie ukrywając zadowolenia życzył równocześnie całemu zespołowi dalszego rozwijania swoich  pasji i marzeń w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, który daje nam doskonałą  okazję aby spełniać swoje marzenia.

Na zakończenie zrobiono wspólne zdjęcie.

Ewa Sawińska

Administrator: M. Andrzejczak 25.11.2018


 

 

Rok akademicki 2017/2018

04 sierpień 2018

Szamociński Ośrodek Kultury zorganizował Trzeci Powiatowy Przegląd Twórczości Seniorów, kóry ze względu na wielki upał odbył się tym razem na świeżym powietrzu.

Oprócz gospodarzy twórczość swoją zaprezentowali seniorzy z Budzynia oraz członkowie Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Chodzieży i Margoninie.

Wśród zaproszonych gości był Starosta powiatowy Julian Hermaszczuk i Wice Starosta Mirosław Juraszek oraz goście z  miejscowości Lippe w Niemczech.

Gospodarzem spotkania był Burmistrz Szamocina Eugeniusz Kucner.

W przeglądzie zaprezentowało się kilka zespołów wokalnych, między innymi „Notecianie”, „Złoty Liść”, „Jan Boyd” oraz zespół wokalny „Uniwerek”, który zaśpiewał : Piosenkę o sąsiedzie”, „Rzekę marzeń”, „Cyt cyt”, „Sama w taką noc” i „Po słonecznej stronie drogi”.

Przegląd nie był oceniany przez jury, a więc wszyscy uczestnicy czerpali przyjemność z samego udziału w przeglądzie.

Z uwagi na wielki upał w tym dniu nie dopisała również publiczność szamocińska, a szkoda.

Ewa Sawińska

Administrator: M. Andrzejczak 21.11.2018

 


 

 

16 czerwiec 2018 rok

Po raz jedenasty UTW w Miedzychodzie zorganizował spotkania artystyczne Uniwersytetów Trzeciego Wieku, których celem jest integracja  Wielkopolskich Uniwersytetów oraz, a może przede wszystkim zaprezentowanie i promocja ich działalności artystycznych.

Impreza odbyła się w sali widowiskowej Domu Kultury w obecności zaproszonych gości i obejmowała przegląd poszczególnych zespołów.

Zmagania  oceniało Jury, które podkreśliło wysoki poziom artystyczny przedstawionych programów.

Do przeglądu zgłosiło się 11 Uniwersytetów w tym : UTW Drezdenko, Chodzież, Tarnowo Podgórne, Złotów, Leszno, Gniezno, Międzychód, Sieraków, Szamotuły, Ostrów Wlkp i Gostyń.

Zespół Wokalny ”Uniwerek” pod kierownictwem p. Marka Frąckowiaka zaprezentował wiązankę kilku ładnych i popularnych piosenek pod wspólnym tytułem „ Kocha się raz” .

Ponieważ Jury postanowiło nie różnicować uniwersytetów, wszystkim uczestnikom wręczono jednakowe nagrody w postaci kolorowych drukarek.

Równolegle do występów artystycznych w sali obok otwarta została wystawa prac malarskich.

Rywalizacja była duża, poziom wysoki a rozśpiewani, roztańczeni i zadowoleni z kolejnego spotkania uczestnicy udali się do kawiarenki na poczęstunek.

E. Sawińska

Administrator: M. Andrzejczak 12.11.2018

 


 

 

Chór  „Apasjonata” działał przy  Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Chodzieży od roku 2010r., a opiekunką i osobą prowadzącą była Pani Tamara Paszkowska.

W okresie swojej działalności zespół uświetniał swoimi występami uroczystości takie jak inauguracja czy zakończenie roku akademickiego, spotkania noworoczne, a przede wszystkim reprezentował nasz Uniwersytet w licznych okręgowych festiwalach zespołów artystycznych uzyskując punktowane miejsca.

W miesiącu październiku 2016 roku Chór „ Apasjonata” zmienił swoją nazwę i  przekształcił się w Zespół Wokalny „Uniwerek”.

Ewa   Sawińska

 


 

Zespół Wokalny „Uniwerek” prowadzony jest w nowym roku akademickim 2017 / 2018 nadal przez

p.Marka Frąckowiaka .Członkowie zespołu przyjęli w swoje szeregi pięć nowych chórzystek

i teraz stan zespołu wynosi siedemnaście osób.

Nowi członkowie to : Anna Bejma, Ewa Handkiewicz, Zofia Nowak, Maria Kasperowicz, Ewa Sawińska. Stanowisko starosty grupy pozostało nadal w rękach koleżanki -  Marianny Matusiak.

Zespół szlifuje swoje umiejętności wokalne spotykając się na próbach  raz w tygodniu.

Repertuar utworów dla zespołu przygotowuje opiekun artystyczny zespołu p.Marek Frąckowiak,

który nie zawahał się przyjąć pracy w kształceniu dorosłych seniorów mając na uwadze aby  nauczyć swoich podopiecznych świadomego czerpania przyjemności z życia, przy wykorzystaniu umiejętności muzycznych.

W naszym życiu są bowiem najważniejsze świadome wybory, a muzyka stanowi  część  egzystencji

i pozwala nam spełniać marzenia.

Ktoś kiedyś napisał „ Starość zaczyna się wtedy , kiedy miejsce marzeń zajmują wspomnienia”

Opracowała

Ewa Sawińska

--------------------

Zrekonstruowany zespół wokalny zabrał się ostro do pracy i pierwszym swoim gościnnym występem

uświetnił IV Przegląd Twórczości i Aktywności Seniorów w Czrnkowie w dniu 18 listopada 2017r. Poza częścią oficjalną odbył się panel dyskusyjny oraz wykłady o tematyce zaangażowania seniorów w życiu publicznym z danego regionu.

Podczas całego wydarzenia w holu Domu Kultury była zorganizowana bardzo ciekawa wystawa

rękodzielnictwa i malarstwa grupy Aktywni 50 +, która cieszyła się wielkim uznaniem zwiedzających.

Zespół Wokalny „Uniwerek” jako jedyny dał koncert gościnny dla  zgromadzonych na  sali uczestników  IV Przeglądu Twórczości Seniorów.

Występ swój rozpoczął piosenką „Bal”, a dalej „Serduszko puka”,”Sama w taką noc”,”Jadą goście jadą”,”Usta milczą”.Zgromadzona  na sali widownia bawiła się i  cała sala śpiewała razem z nami . Na bis zaśpiewaliśmy grecką piosenkę „Odromos”.

Po koncercie zespół został zaproszony na poczęstunek.

Opracowała

Ewa Sawińska

----------------

Kolejny występ naszego zespołu wokalnego to udział w  II Przeglądzie Twórczości Seniorów jaki odbył się w sali sportowej Zespołu Szół im.Hipolita Cegielskiego w Chodzieży w dniu 3 grudnia  2017 r.

Na przegląd  zgłosiło się  7  zespołów wokalnych z  Ujścia, Lipiej Góry, Połajewa, Chodzieży,

Budzynia, Nowej Wsi .

Równolegle w trakcie trwania występów wokalnych poszczególnych  zespołów, odbywała się na sali wystawa prac artystycznych przedstawicieli różnych sekcji  Trzeciego Wieku z ościennych miast i gmin.

Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń oraz integracji między społecznością uniwersytecką.

Nasz Zespół  pod kierunkiem p.Marka Frąckowiaka wystąpił z programem pięciu znanych piosenek, a mianowicie w repertuarze znalazły się takie utwory jak „Jadą goście jadą”,

„Sama w taką noc”,”Serduszko”,”Kocha się raz”,”Usta milczą dusza śpiewa”.

Ten przegląd nie był oceniany przez jurorów więc na zakończenie spotkania wszyscy wystawcy

prac rękodzielniczych oraz zespoły wokalne otrzymały dyplomy, a uczestnikom kategorii

wokalno-muzycznej zrobiono wspólne zdjęcie.

Wiadomo, że dla Seniorów nie są najważniejsze nagrody i uznanie, ale niewątpliwie ważna jest satysfakcja, odczucie spełnienia, radość życia oraz świadomość minimalnego podniesienia własnej wartości.

Sztuka przez małe „S” dla członków naszego zespołu to coś więcej – bowiem muzyka pozwala

nam wyrażać swoje emocje. Można by śmiało powiedzieć, że muzyka otwiera serca  - i niech tak zostanie.

Obok sali widowiskowej działała kawiarenka, w której na uczestników czekała kawa i ciasto.

W imieniu chóru

Ewa  Sawinska

-----------

Spotkanie Noworoczne Studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chodzieży odbyło się

26 stycznia 2018 r. w restauracji U Kota Wasyla.

Zespół Wokalny „Uniwerek” został poproszony przez Zarząd UTW o uświetnienie spotkania przez zaśpiewanie kolęd.

Tak więc po powitaniach przybyłych gości, części oficjalnej, przemowach, życzeniach i podziękowaniach zespół dał koncert noworoczny śpiewajc może mniej znane, ale bardzo piękne

kolędy. W repertuarze znalazły się takie kolędy  jak:  „Śpij Maleńki”,„Jezusa narodzonego”, „Lulaj Go Matko lulaj”, „Wieczór się zbliża” i  „W Dzień Bożego Narodzenia”.

W  między czsie na stołach pojawiła się kawa i ciasto oraz obiad.

A jak tradycja nakazuje po dobrym jedzeniu rozpoczęły się tańce, które znakomicie poprowadził

kierownik muzyczny zespołu p.Marek Frąckowiak przygrywając i śpiewając taneczne melodie, porywając w tany najstarsze Seniorki Uniwersytetu.

Opracowała

Ewa Sawinska

 

14 kwiecień 2018 r.

Do uczestnictwa w Festiwalu Piosenki Ludowej pod nazwą „Od przedszkola do Seniora”

w Lipiej Górze ,Zespół Wokalny „Uniwerek” został zaproszony przez Kierownictwo tamtejszego

Domu Kultury.W wydarzeniu wzięło udział około 80 osób – od przedszkolaków do dorosłych.

Jak nazwa Festiwalu wskazuje oceniane przez jurorów były piosenki wyłącznie o charakterze ludowym.

Zespół nasz zaśpiewał znaną posenkę Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze „Cyt ,cyt”.

Po zakończeniu przesłuchań wszystkich wykonawców w trakcie obrad jury „Uniwerek”

dodatkowo zaśpiewał gościnnie dla widowni zgromadzonej w sali pięć utworów ze  swego

repertuaru. Były to piosenki „ Serduszko puka”,”Po słonecznej stronie drogi”,”Bal”,”Kocha się

raz” oraz popularny fragment z operetki „Księżniczka czardasza” - „ Usta milczą dusza śpiewa”.

Nasz krótki reczital został bardzo ciepło i serdecznie przyjęty przez widownię.

Dzięki zaangażowaniu i pasji do muzyki kierownika artystycznego p.Marka Frąckowiaka zespół uzyskał w konkursie I miejsce w grupie zespołów dorosłych.

Za udział w Festiwalu cała grupa otrzymała dyplomy oraz symboliczny upominek.

Patronat honorowy nad konkursem sprawował starosta powiatu Julian Hermaszczuk.

W imieniu chóru

Ewa Sawińska

Administrator: M. Andrzejczak 14.05.2018

 


Rok akademicki 2016/2017

Zespół Wokalny „Uniwerek” z nowym rokiem akademickim 2016/2017 zyskał nowego

kierownika artystycznego p. Marka Frąckowiaka.W planach programowych zespołu pojawiły się piosenki znane, lubiane i chętnie słuchane.Osoba p.Marka Frąckowiaka i Jego pasja do muzyki przyciągnęła w szeregi zespołu nowych członków i pod koniec 2016 roku grupa liczyła 13 osób.

Skład zespołu: Jadwiga Fenger,Wacław Wojtas,Irena Palińska,Ireneusz Kaczorowski,Wioletta

Wielgus,Longina Cieślak,Danuta Bukowska,Kazimiera Glinkowska,Marianna Matusiak,Danuta Trzciołek,Grażyna Graś,Maria Wojczyńska,Elżbieta Weber.

Rozpoczęto realizowanie programu wokalnego w którym znalazła się muzyka świecka, religijna

(kolędy) oraz piosenki ludowe.

Nikomu nie jest obce stwierdzenie, że uczymy się przez całe życie, a doskonałą okazję dają nam ku temu Uniwersytety Trzeciego Wieku.

Dane na podstawie przekazu ustnego zebrała

Ewa   Sawińska

Z życia   Zespołu.

Zespół prężnie zabrał się do pracy i wkrótce wyjechał na pierwszy publiczny występ do Budzynia gdzie w I Przeglądzie Twórczości Seniorów zaśpiewał piosenki „Hej z góry z góry”, „Lipka”,

„Był bal”, oraz „Serduszko puka”.

-------

W styczniu 2017 roku Zespół uświetnił spotkanie kolędowe  w restauracji  „U kota Wasyla”gdzie

znane i popularne kolędy poderwały do śpiewu całą  salę  razem z zespołem. Wspólnie zaśpiewano

„Dzisiaj w Betlejem”, „Lulajże Jezuniu”, „Do szopy”, „Jest taki dzień”,Nadzieji blask”,”Wieczór

się zbliża”.

------------

Z okazji Dnia Babci i Dziadka 24 stycznia 2017 r w Ratajach  zespół dał koncert kolęd  i piosenek

biesiadnych.

--------------------

Z okazji 10-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chodzieży dnia 24 lutego 2017 r. został zorganizowany wernisarz prac słuchaczy UTW, który został uświetniony  występem zespołu

wokalnego  „Uniwerek” ulubionymi piosenkami.

--------------

Z okazji Dnia Kobiet kolejny raz Zespół reprezentuje nasz Uniwersytet w Milczu gdzie daje koncert dla Pań  śpiewając zwłaszcza dla Nich bardzo znane i popularne piosenki.

---------------

Zespół Wokalny „Uniwerek” bierze udział w Wielkopolskim Festiwalu Zespołów Artystycznych Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Międzychodzie gdzie po odśpiewaniu swego repertuaru zajmuje

I miejsce w ogólnej punktacji.

---------------------

Pod koniec roku akademickiego  z chóru odeszły cztery osoby, są to: Irena Palińska,Ireneusz

Kaczorowski,Wioletta Wielgus i Danuta Bukowska a zwiększyła stan Ewa Hoffman – Piotrowska.

Dane na podstawie kroniki zebrała

Ewa   Sawińska

 

 

 

 


 

 

Chór APASJONATA

wystąpił na przeglądzie pieśni religijnej w Margoninie 17 kwietnia 2016r. odbyła się szesnasta Margonińska Wiosna Chóralna.Chórzyści z Chodzieży i okolic śpiewali pieśni religijne w kościele pw. Św.Wojciecha w Margoninie.Jest to cykliczna impreza kulturalna,organizowana wspólnie przez margonińską parafię i dom kultury. W tym roku wystąpiło 8 chórów (150 osób).Koncert rozpoczęto uroczystym hymnem z trzynastego wieku"Gaude mater Polonia"
wykonanym przez wszystkie chóry,a na finał odśpiewano arię z opery "Nabucco"-"Va Pensiero"Giuseppe Verdiego z akompaniamentem naszej koleżanki Violetty Wielgus.Nasz chór pod batutą Tamary Paszkowskiej i z akompaniamentem Violetty Wielgus odśpiewał 3 utwory:"Będę śpiewał Tobie","Hold on"-gospel,"Jedno jest niebo nad nami"z repertuaru Don Wasyla.Po koncercie  każdy chór otrzymał pamiątkowy dyplom i statuetkę, po czym wszyscy udali się na poczęstunek. Jesteśmy zadowoleni z naszego
wykonania.Zebraliśmy wiele pozytywnych opinii od innych uczestników oraz od naszej dyrygentki.To był udany występ.

opracowała Irena Lendzion-Palińska

Administrator: Maria Andrzejczak 22.04.2016

Z życia chóru

Chór „Apasjonata” działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Chodzieży od początku jego istnienia

prowadzi pani Tamara Paszkowska.

Skupia on osoby, które łączy wspólna pasja śpiewania.

Chór uświetnia swoimi występami uroczystości na UTW takie jak inauguracja nowego roku akademickiego, zakończenie roku oraz spotkanie noworoczne, gdzie dał koncert kolęd.

Chór reprezentuje również nasz UTW na zewnątrz, biorąc udział w Wielkopolskim Festiwalu Zespołów Artystycznych Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Międzychodzie

oraz w II Przeglądzie Twórczości i Aktywności Seniorów w Czarnkowie.

Chór występował również dla pensjonariuszy chodzieskiego Domu Pomocy Społecznej,

brał udział w festiwalu piosenki religijnej w Margoninie,

w koncercie „Od przedszkola do seniora” w Lipiej Górze i w I Powiatowym Przeglądzie Piosenki Biesiadnej w Okonku.

Wystąpił też na Pikniku Rodzinnym w muszli koncertowej w Parku – 3 Maja.

Wszystkie te występy odbyły się w minionym roku -2015

Zbiera gromkie brawa i często bisuje.

W imieniu  chóru

Ireneusz Koczorowski

Administrator: Maria Andrzejczak 27.01.2016

 


 

 

W dniu 19-kwietnia 2015 r Chór U.T.W. z Chodzieży miał zaszczyt uczestniczyć w

"WIOŚNIE MARGONIŃSKIEJ 2015".
Podczas Mszy św. w Kościele p.w. św.Wojciecha w Margoninie  i koncertu wystąpiło 7 chórów z woj. wielkopolskiego.
Chór U.T.W. "Apasjonata" pod batutą p.Tamary Paszkowskiej wykonał utwory :
" Będę  śpiewał
Tobie "-Sykulskiego  i  " Vive l'amour "

P
ozdrawiam wiosennie.
Wacław Wojtas

Administrator: Maria Andrzejczak 24.04.2015

 


 

VII Wielkopolskie Spotkania Artystyczne

28 czerwca  2014r. w sali widowiskowej Nadwarciańskiego Centrum Animacji Kultury i Dziedzictwa Regionalnego „PROM” w Międzychodzie odbyły się VII Wielkopolskie Spotkania Artystyczne Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Na przegląd przybyli  prawdziwi giganci wśród uniwersytetów trzeciego wieku jak UTW Kalisz, zrzeszający 450 członków, ale też mniejsze uniwersytety np. nasz- chodzieski, skupiający 150 członków. Otwarcia przeglądu dokonał w krótkim słowie wstępu prezes UTW Międzychód Maria Furchet, a prowadzącą imprezę tradycyjnie została Dyrektor Spotkań Artystycznych p. Grażyna Kryger, która też „wypełniała” swoją twórczością poetycką przerwy na scenie.   Podobnie jak w latach poprzednich sala widowiskowa  w Międzychodzie na kilka godzin zamieniła się w świątynię kultu muz. Artyści z uniwersytetów z: Kalisza, Gniezna, Leszna , Piły, Gorzowa Wlk., Środy Wlk., Grodziska, Sierakowa, Międzychodu i Chodzieży grali, śpiewali i występowali w przedstawieniach kabaretowych i teatralnych, a wszystko to na tle wspaniałych scenografii dopełniających przekazywane treści. Z przyjemnością oglądaliśmy wirujące tancerki z Piły w strojach motyli, przez chwilę zadumaliśmy się nad losem człowieka wywołanym teatrem cieni „Przypowieść o drzewie” (UTW Leszno), które choć samo smagane przez wichry i burze ciągle chce służyć innym i dawać schronienie, były też dowcipne przedstawienia jak: „Przebojowa babcia”(UTW Środa Wlk.), czy „Samiec alfa”(UTW Gniezno), a zespół z Międzychodu przeniósł nas w świat artystycznej bohemy spotykającej się w atmosferze przytulnej kawiarenki w spektaklu pt. „Dawnych wspomnień czar”. Nasz uniwersytet reprezentował chór akademicki „Apasjonata”, który jest już rozpoznawalny i ma swoich gorących fanów. Tym razem panie zaprezentowały się w pięknych sukniach z falbanami, a kolega Ireneusz zawadiacko wyglądał w ogromnej muszce w grochy i kaszkiecie! Zespół zaśpiewał 5 piosenek  o bardzo różnej tematyce. Jednak chyba najpiękniejsza z nich to „Habanera” z opery Carmen, podczas wykonywania której , słuchaczom biegały po plecach ciarki! I choć jury nie przyznało zespołowi miejsca w pierwszej trójce, to myślę, że występ na długo zostanie w pamięci widzów, którzy go gorąco oklaskiwali.

Po popisach artystycznych wszyscy udali się do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach, gdzie w miejscu starej tuczarni urządzono wystawę narzędzi używanych w gospodarstwie domowym oraz warsztatach : tkackim, garncarskim, wikliniarskim, bednarskim i w kuźni.

W Mniszkach gospodarze wzmocnili nasze osłabłe wskutek głębokich przeżyć emocjonalnych ciała smacznym obiadem i ciastkiem z kawą. A potem przygrywał do tańca młodzieżowy zespół i studencka brać, kto żyw,  ruszył do tańca na murawie!

Imprezę zakończyło rozdanie nagród. Wszystkim zespołom przyznano takie same nagrody, był to wysokiej jakości mikrofon.

W dobrych nastrojach i pełni niezapomnianych wrażeń  i głębokich przeżyć, w asyście pań z zarządu wspierających artystów: p. J. Należyty, p. H. Sumorek-Zalwert i p. B. Należytej, wróciliśmy do domu. Spotkania artystyczne po raz kolejny pokazały, że na emeryturze można nadal być twórczym i aktywnym oraz ciekawie spędzać czas.

 

Opracowała: G. Jakobsze

 


 

 

Chór UTW

Udział chóru „ Apasjonata” z UTW w Chodzieży w VI Wielkopolskim Spotkaniu Artystycznym Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Międzychodzie.

22.VI.2013 chór „ Apassjonata” uczestniczył w VI Spotkaniach Artystycznych Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Międzychodzie.

Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń oraz do integracji między społecznością uniwersytecką i dobrej zabawy. Mieliśmy wielu konkurentów, bo w tym roku do Międzychodu przyjechali przedstawiciele  UTW z Poznania, Gorzowa WLKP, Ostrowa, Ostrzeszowa, Leszna, Piły, Gniezna i Grodziska.. Przegląd dokonań artystycznych UTW w tym roku odbył się w trzech kategoriach: wokalno-muzycznej, teatralno-kabaretowej oraz tanecznej.

UTW z Chodzieży był reprezentowany przez chór „ Pasjonata”, a występował pod batutą pani Tamary Paszkowskiej oraz przy akompaniamencie  pani Wioletty Wielgus.

Chór wystąpił z programem „ Wiosna-radosna”, a w repertuarze były utwory:

1/  Nauczycielom

2/ Mój dom

3/ Tango Milonga

4/ Spiewam Tobie zielonooka

5/ Więc pijmy

Nasz chór wyśpiewał pierwsze miejsce w kategorii wokalno-muzycznej.

Obok w kawiarence na uczestników czekała kawa i ciasto.

Po zakończeniu występów wszyscy uczestnicy przenieśli się do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej qw Mniszkach gdzie czekał na nas poczęstunek , a w wolnym czasie mogliśmy zwiedzić eksponaty zgromadzone w muzeum. Można było podziwiać zbiory, które mogą zainteresować każdego. Na miejscu dawnej tuczarni urządzono warsztaty: szewski, garncarski, wikliniarski, bednarski, kużnię, stanowisko pszczelarskie, tkackie, wystawę sprzętu gospodarstwa domowego i urządzeń do przeróbki mleka oraz sprzętu do prania, maglowania, prasowania, stare meble, różne pamiątki i przedmioty charakterystyczne dla PRL-u, a członkowie naszego chóru świetnie wpasowali się w dawną epokę w naszych kapeluszach. Po ogłoszeniu wyników wróciliśmy do Chodzieży z bagażem wspomnień, przeżyć, z prezentem i dyplomem. Otrzymaliśmy radiomagnetofon ( podobnie jak zdobywcy I miejsc w pozostałych kategoriach). Dziękujemy naszemu  Zarządowi UTW  za umożliwienie nam udziału w Międzychodzkim Przeglądzie oraz dziękujemy naszej dyrygentce pani Tamarze Paszkowskiej za przygotowanie naszej grupy na tak wysokim poziomie, co pozwoliło nam na osiągnięcie sukcesu. Chciałabym, żeby w przyszłym roku UTW Chodzież wyruszył na przegląd w większym składzie i reprezentował Chodzież we wszystkich kategoriach. Mamy przecież utalentowanych studentów. Bierzmy się do „ roboty” w nowym roku akademickim i przygotujmy się na podboje w Międzychodzie.

Irena Lendzion - Palińska

 


 

Zespół „APASJONATA” działający przy UTW Chodzież powstał rok temu. Prowadzącą jest p.Tamara Paszkowska, a liczba członków zespołu oscyluje wokół 15-tu. Próby odbywają się raz w tygodniu we wtorki o godz. 11-tej w budynku MORPA w Chodzieży , przy ul.Reymonta. Gromadzące się tam osoby łączy wspólna pasja śpiewania i głębokie przekonanie, że „Piosenka jest dobra na wszystko”, jak śpiewał niezapomniany Kabaret Starszych Panów.

Chórzyści dobry nastrój i pozytywną energię przekazują swoim odbiorcom, gromadzącym się na ich koncertach. Popularyzują przy tym polskie piosenki i kulturę wspólnego śpiewania.

Występowali już w kościele NMP podczas koncertu noworocznego, w DPS-sie dla jego kuracjuszy , na spotkaniu otwartym dla mieszkańców miasta w pensjonacie „U kota Wasyla”, oraz w Sypniewie na Konferencji międzynarodowej „Żyj aktywnie”.

Zbierają gromkie brawa, często bisują. Mają też w planach kolejne występy, bo jak śpiewali cytowani już „Starsi Panowie”: „…piosenka pomoże na wiele, na co dzień i na niedzielę i na to, byś patrzył weselej…”.

Grażyna Jakobsze

Ta witryna korzysta z plików "Cookies", niezbędnych do prawidłowego jej działania. Możesz zablokować, lub usunąć pliki "Cookies" w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików "Cookies", zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli chesz uzyskać więcej informacji, zobacz naszą privacy policy.

Akceptuję pliki "Cookies" na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information